Květen 2011

Švédsko - Finsko 1:6

15. května 2011 v 23:14 MS 2011
Ve zkratce: Mistři světa 2011 jsou Finové, kteří ve finále porazili mladý výběr Švédska 6:1. Zápas byl velice vyrovnaný, skóre na straně Finska narostlo až v posledních minutách zápasu, kdy bylo Švédsko již zlomeno a působilo odevzdaně.

Nádherná branka Granlunda

15. května 2011 v 11:15 MS 2011
Mikael Granlund, devatenáctiletý talent finského hokeje, se na MS v Bratislavě prezentoval překrásnou hokejovou parádičkou, která se nakonec ukázala jako vítězný gól v semifinále s Ruskem a poslala tak Finy do velkého finále proti odvěkému rivalovi ze Švédska. Tým okolo kapitána Koiva má tak obrovskou šanci přidat do své sbírky druhý titul mistrů světa po 16 letech.

Konec zlatých nadějí

14. května 2011 v 14:10 MS 2011
Po skvělých výsledcích ve základní skupině, stejně jako po výhrách v osmifinálové skupině proti Slovensku (3:2), Rusku (3:2) a Německu (5:2) si poradili Češi v čtvrtfinále i s týmem USA. Při výhře 4:0 zazářil hlavně vynikající Ondřej Pavelec a střelec hattricku Jaromír Jágr. V semifinále se naše mužstvo střetlo se Švédskem a poprvé v tomto turnaji klopýtlo.
Švédi Čechy přebruslovali, byli rychlejší a naši nedokázali tak jako v předchozích zápasech přizpůsobit svou hru soupeři. Sice se naše mužstvo dostalo na začátku druhé třetiny do vedení díky pěknému usměrnění Michálkovy střely Eliášem, Švédi se však vrátili do zápasu rychle. Přesilovku prvně využil Berglund a pak se pěknou střelou prosadil také Backlund. Druhý gól jde na vrub české obrany, neboť Švédi najížděli dva do tří bránících hráčů a Petr Čáslava zbytečně před Backlundem ustupoval, který pak vystřelil pěkně a krásně přesně k tyči Pavelcovy svatyně. A v druhé třetině mohlo být hůře. Po velkém závaru v brankovišti dostal možnost trestného střílení Loui Eriksson, protože Rachůnek přikryl v brankovišti puk svou rukavicí. Pavelec naštěstí mladého útočníka Dallasu vychytal, Švédi pak ještě promarnili přesilovku 5 na 3 a tak mohli být Češi za stav 1:2 po dvou třetinách snad i rádi.
Do třetí třetiny šli čeští hokejisté s cílem vyrovnat nepříznivé skóre a pokusit se zastavit narůstající švédský tlak. Plekancova řada se pokusila otevřít hru a přesně na to náš soupeř čekal. Spolupráci 3 na 1 zakončoval do prázdné branky Ericsson, který tak zvýšil vedení svého celku na 1:3. Trenér Hadamczik si poté vyžádal oddechový čas. Naši hokejisté znovu ostřelovali výborně chytajícího brankáře Fastha, avšak bezúspěšně. Naopak výběr Tre Konor se dostal do dalšího přečíslení, Pavelce tentokrát zachránila tyč. Při následném útoku už akcie českých hokejistů prudce poklesly, ve skrumáži před brankou se trochu kontroverzně prosadil útočník Krüger. 1:4. Po dvou minutách se přesnou střelou k tyči prezentoval svým druhým gólem v utkání Patrik Eliáš a vykřesal tak pro národní tým poslední naděje na zvrat. Nakonec se tato branka ukázala už jen jako korektura, Švédové totiž výborně bránili a nepouštěli Čechy do vážnějších příležitostí. Když následně skóroval při naší power play Berglund, bylo jasné, že zlatý sen se definitivně rozplynul.
První prohra na šampionátu přišla v neméně vhodnou chvíli a jen ukázala švédské prokletí trenéra Hadamczika. Čeští hokejisté se tak v neděli odpoledne střetnou s rivalem z Ruska o utěšující bronzovou medaili. Ve finále nás čeká severské derby Finsko-Švédsko.
KDYŽ ZNÍ ŠVÉDSKÁ HYMNA... Čeští hokejisté Ondřej Pavelec (31) a Petr Čáslava sledují, jak halou stoupá švédská vlajka.

Novinky z MS

3. května 2011 v 22:51 MS 2011
Česko - Dánsko 6:0

Ve včerejším druhém zápase si naši borci poradili se soupeřem z Dánska. Po první třetině bylo skóre jen 1:0, v druhé části však Češi přidali a ve velice povedených třech minutách druhého dějství přidali další 4 góly, čímž bylo o osudu zápasu rozhodnuto. Postupně se trefili Frolík, dvakrát za sebou Michálek (Milan), znovu Frolík, Plekanec a Průcha. Ondřej Pavelec vychytal své první čisté konto na MS, ale jak správně poznamenali hráči i trenér, pořádná zkouška náš tým teprve čeká v příštích zápasech.

Mistrovství světa se pomalu ale jistě blíží do fáze osmifinále, už zbývá odehrát jen několik duelů ve skupinách. Dnes už známe konečnou podobu skupin A a B. Rusko ve šlágru večera přetlačilo domácí Slovensko 4:3, už odpoledne porazilo po samostatných nájezdech Německo Slovinsko 3:2. V Dvou dalších zápasech pak vyhrála Kanada i svůj třetí duel, Švýcarsko ale porazila až po prodloužení 4:3. Ve večerním duelu si rovněž výhrou v prodloužení zajistila účast v osmifinále Francie, do skupiny o udržení musí po prohře 1:2 Bělorusko.

Skupinu A vyhrálo Německo, které si s sebou do osmifinále bere 5 bodu, druzí Rusové si berou tři body a domácí Slováci začínají osmifinále na nule.
Ze skupiny B postupuje Kanada s 5 body k dobru, Švýcarsko se 3 body a Francie s jedním bodem.

Zítra se rozhodne ve skupině C mezi USA a Švédskem o vítězi skupiny, duel Rakouska s Norskem určí postupujícího a sestupujícího.
Podobná je situace i ve skupině D, naše reprezentace se utká s Finskem o prvenství ve skupině, vítěz duelu Lotyšsko - Dánsko se může radovat z účasti v osmifinále.

Česko - Lotyšsko 4:2

1. května 2011 v 12:01 MS 2011
Ke svému úvodnímu utkání na letošním mistrovství světa nastoupili čeští hokejisté proti výběru Lotyšska. Svěřenci Olega Znarokse hned od prvních minut zavřeli své obranné pásmo a nepouštěli tak svého soupeře do vážnějších příležitostí. A nakonec to byli právě Lotyši, kteří jako první udeřili. Lauris Darzinš dostal přesnou přihrávku mezi obránce a z prostoru před brankou překonal Ondřeje Pavelce. 0:1.
Češi ale nesložili zbraně, nadále útočili a nakonec se dočkali vyrovnávací branky. Před koncem třetiny projel celé hřiště Voráček, nedostal se však ke střele a už to vypadalo, že je po šanci. K puku se však napravo od branky Masalskise dostal kapitán Tomáš Rolinek a z nulového úhlu přostřelil špatně postaveného brankáře Lotyšů. 1:1.
Druhá třetina se podobala té první. Naši borci měli zvonu více ze hry, znovu se však do vedení dostali Lotyši, znovu dokázali Češi odpovědět. Lotyškou spolupráci zakončil Bukarts, který dostal puk na zlatém podnose od svého spoluhráče Berzinše a zakončoval do poloprázdné branky. 1:2.
Druhý gól Čechů vstřelil Patrik Eliáš, i jeho trefa patří do kategorie šťastných. Puk se po jeho střele opět ze skoro nulového úhlu odrazil za záda Masalskise. Po dvou třetinách byl stav vyrovnaný 2:2.
Poslední dějství začalo úplně jinak než předchozí dvě dvacetiminutovky. Hráči Aloise Hadamczika začali aktivně útočit a zanedlouho se mohli čeští fanoušci radovat z další branky. Po pěkném přenechání puku od Patrika Eliáše vymetl pavučinky lotyšské branky Martin Havlát a Česko poprvé v zápase vedlo. 3:2.
Lotyši věděli, že pokud chtějí s nepříznivým skóre ještě něco udělat, musejí hrát daleko více dopředu a více riskovat. Několikrát nebezpečně zahrozili, avšak český brankář Pavelec jejich šance bez větších problémů vychytal. Do vyložených příležitostí se dostávali na druhé straně také Eliáš a Michálek, Masalskis byl ale bezchybný. Dočkali jsme se až v 59. minutě. Svěřenci trenéra Znarokse sice vyhráli vhazování, ale obránce Krisjanise Redlihse obral o kotouč Roman Červenka, který se tváří v tvář lotyšskému brankáři nemýlil a střelou k pravé tyči rozhodl o osudu utkání. 4:2.
Další zápas českého národního týmu je na programu v pondělí od 16:15 proti výběru Dánska.