Tomáš Vokoun # 29

19. listopadu 2008 v 23:15 |  Brankáři NHL
Možná jste si již říkali, že Vám na naší stránce chybí článek o Tomáši Vokounovi. Ano, článek tam nebyl a stránka se přitom jmenuje po něm. Ale máme pro toto zcela jednoduché vysvětlení: Naše stránka se jmenuje po Vokounovi, neboť jsme jeho velcí fandové. A proto to s článkem o Vokounovi trvalo trochu déle, neboť je to zkrátka náš oblíbený hokejista a článek o něm měl být a doufám že je něčím extra.

Tak tedy k Vokounovi:

Jméno: Tomáš Vokoun
Přezdívka: Voki, Vokec
Narozen: 2.7.1976, Karlovy Vary, Česká Republika
Číslo dresu: 29
Váha: 88 kg
Výška: 183 cm
Kluby v NHL:
Montreal Canadiens (1996-1997), Nashville Predators (1999-2007) a
Florida Panthers ( 2007-)
Další kluby: HC Kladno, HC Jme Znojemští Orli, Wheeling Thunderbirds (ECHL), Fredericton Canadiens (AHL), Milwaukee Admirals (IHL) a HIFK Helsinki (Finsko)
Úspěchy: Bronz z OH 2006 a mistr světa 2005
Plat: 5 250 000 dolarů za sezónu

Karlovarský rodák Tomáš Vokoun se narodil 2. Července 1976. U nás v republice hrál za juniory a dorost, v extralize začal roku 1993 u Poldů u Kladna. V extralize se ale zdržel jen na 2 roky. V Entry Draftu roku 1994 ho draftovali jako celkově až 226. V 9. kole zástupci Montrealu. Vokoun se tedy dostal jako skoro osmnáctiletý do NHL. Logicky se jako nováček dostal na farmu do nižší ECHL, kde hájil branku týmu Wheeling Nailers. Předváděl slušné výkony a tak se dostal na do nejlepšího z nižších týmu, do Fredrinctonu v AHL. I zde chytal slušně a když se potom zranila jednička i dvojka Canadiens, dostal Vokoun šanci a trenér Montrealu si ho vytáhl do prvního týmu. Přišlo osudové utkání, ve kterém se Vokoun mohl předvést, neboť mu trenéři svěřili důvěru na odchytání celého zápasu. Ale tak daleko se Vokoun nedostal, po jedné třetině museli trenéři zoufalého mladíka střídat. Dostal 4 góly a chytal hrozně. Tento výkon ho odsoudil k okamžitému návratu na farmu
a dalšímu roku stráveném tam. Vokouna to psychicky rozhodilo, přibral a chytal špatně.

Ke konci druhé sezóny na farmě ve Fredrinctonu (1997/1998) byl Vokoun vyměněn do právě nového klubu v NHL. Stěhoval se do města country, Nashvilllu, k místním Predátorům. Nové působiště pro něho bylo výzvou, Tomáš zhubl, makal na sobě jak to jen šlo, nicméně se po kempu mohl stěhovat na další farmu, tentokrát do Milwaukee.

Po dobu dvou sezón pravidelně střídal NHL a IHL, než přišel začátek sezóny 2000/2001. Neohrozená jednička Mike Dunham se zranil a Vokounovi se naskytla obrovská šance. A této se už nevzdal. Odchytal skvěle začátek sezóny. Když se uzdravený Dunham vrátil, stálo vedení před těžkou otázkou. Nechat jedničkou ověřeného Dunhama nebo dát ještě více prostoru nadějnému českému hochovi?!

Klub se nijak nerozhodl a tak sezónu dochytali Dunham a Vokoun za pravidelného střídání. Takhle to vypadalo i sezónu následující. V té se však Vokoun neustále zlepšoval a zdál se být lepším než Dunham. Generální manažer David Poile se rozhodl vyrejdovat drahého Dunhama k Islanders na Long Island a vsadil na mladého, levného a nadějného Vokouna. Tento tah se později osvědčil jako velice dobrý. Vokoun v Nashvillu odchytal 3 skvělé roky, než přišla sezóna 2006/2007. Vokouna trápilo prvně zranění zad, pak natrhané vazy v palci na levé ruce. Klub si nemohl dovolit mít brankáře s takovými penězi na marodce a tak byl Vokoun vyměněn na Floridu.

Nový ročník (2007/2008) tedy Tomáš Vokoun začal na slunečné Floridě, ve městě Sunrise. S klubem Panterů podepsal tříletý kontrakt, který mu každý rok zaručí 5,3 miliónu amerických dolarů. S příchodem Vokouna se na tvářích fanoušků objevil zase úsměv, neboť klub konečně získal adekvátní náhradu za v roce 2000 vyměněného Roberta Luonga. Od Vokouna se očekávalo hodně.

Ovšem jak už to tak bývá, v novém působišti začal Vokoun první zápasy tragicky a Panthers se krčili na samém dně tabulky východní konference. Na několik utkání dostal v brance přednost dokonce náhradník Craig Anderson. Ovšem s navyšujícím se datem v kalendáři měsíce října se zvyšovala i Vokounova forma. Tomáš se dostal do herní pohody a dobře se sehrál s týmem. Na konci sezóny mohl být se sebou spokojený. V novém působišti odchytal 69 utkání, ve kterých udržel 4krát čisté konto. S procentuální úspěšností 91,87% a průměrem 2,68 gólů na utkání dosáhl skvělých statistik, v poměru k tomu, za jak hroznou obranou chytal.(Obrana Panthers propouští na svého gólmana vůbec nejvíce střel za zápas z celé ligy a obrana obdržela také skoro nejvíce gólů.)

A i když Vokoun chytal jak nejlépe jen mohl, na vysněné Play Off to nestačilo. Panthers potřebovali na konci ročníku na postupové příčky pár bodů. Vinit ale nelze Vokouna, hlavní podíl na neúspěchu má slabá obrana a neproduktivní útok.

Uvidíme, jak se Vokounovi povede letos a přeji mu, aby se i s týmem Panterů podíval do Play Off a pokud možno se s ním dostal co nejdále!

A teď ještě pár slov k tomu, jak Vokoun chytá: Vokoun je brankář, který potřebuje cítit v první řadě důvěru. Pokud ví, že za ním tým i trenér stojí, bude chytat jako pánbůh. Vokoun má přirozenou výhodu v držení hole, kterou má na rozdíl od většiny brankářů netradičně v levé ruce. Proto je pro útočníky také tak špatně předvídatelný, neboť tam v tom rohu, kde je normálně pomalejší vyrážečka s těžkou holí, tam má Vokoun bleskurychlou lapačku. Vokoun dobře čte hru, na evropského brankáře nehraje vůbec špatně holí. Má rychlý rokzlek, rychle je zase na nohou. Dobře se přesouvá od tyče k tyči. Občas se ale po sérii dobrých zákroků nevyhne lacinému gólu z kategorie žákovských. Celkově shrnuto, je Vokoun spolu s Haškem a legendami jako byli Holík nebo Králík jedním z největších českých gólmanů a patří také ke špičce v nejlepší hokejové lize světa, v kanadsko-americké NHL!

Jeden z Vokounových nejdůležitějších zákroků v kariéře, díky tomuto vychytanému nájezdu Američana Andyho Roache se naše národní mužstvo ve Vídni 2005 probojovalo do semifinále a následně jsme se stali mistry světa!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama