Joe Sakic # 19

18. listopadu 2008 v 18:59 |  Útočníci NHL
Joe Sakic, celým jménem Joseph Steven Sakic se narodil v Britské Kolumbii 7. Července roku 1969. Joeovy rodiče se přistěhovali do Kanady z Jugoslávie, Sakicova rodina tedy pochází z města Imotski v dnešním Chorvatsku. Jeho příjmení se vlastně vyslovuje Šakič, ale v Kanadě z něj kvůli neznalosti chorvatštiny udělali Sakic.
Sakic vyrůstal ve městě Burnaby, kde se také na místním kluzišti poprvé postavil na brusle. Led a klouzání po něm se mu okamžitě zalíbilo. Jako dítě imigrantů neměl lehké dětství a jeho původ mu nedával ani moc dobré východisko do budoucí hokejové kariéry. Však je to nějakej Chorvat, říkalo se o něm… co ten chce s hokejem. Ovšem Sakic všem ukázal, že i s kořeny V Chorvatsku můžete hrát perfektně hokej. V žákovské kategorii za Burnaby nasbíral Joe v 80 utkáních 156 bodů, ze kterých bylo 82 gólů. Tento výkon nezůstal bez povšimnutí a ke konci sezóny 1985/1986 se Sakic stěhoval ke klubu Lethbridge Broncos. Následující sezónu (WHL 1986/1987) se klub přestěhoval do Swift Currentu a jeho název se změnil v Swift Current Broncos. V tomto klubu odehrál Sakic dva velice úspěšné ročníky, neboť se pokaždé dostal přes 130 kanadských bodů a 60 gólů. Sakic samozřejmě neunikl pozornosti skautů NHL a tak byl v Entry Draftu roku 1987 zvolen zástupci týmu Nordiques z Quebecu. Sakic V týmu Nordiques odehrál několik let, než se tým v roce 1995 stěhoval do Denveru Colorada. Mužstvo sice změnilo název na Colorado Avalanche a sídlilo v Coloradu, USA a nikoliv b Quebecu v Kanadě, ale mohlo být Sakicovi jedno. Zůstal ve stejném úspěšném týmu, ve kterém se mu o rok před tím tolik dařilo. Hned první sezóna se lavinám v novém městě povedla jak nejlépe jen mohla. Tým se pod Sakicovým vedením vyšplhal do vedení tabulky celé ligy a suveréně si počínal i ve vyřazovacích bojích. Sakic se po sezóně mohl radovat ze svého první Stanley Cupu a Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče Play Off. Sakic tedy hraje vlastně už dvacátý rok ve stejném klubu, který se za těchto 20 let stihl přestěhovat a přejmenovat. Za tuto dobu stihl v NHL nasbírat v 1376 utkáních 1641 kanadských bodů za 625 gólů a 1016 asistencí. Jeho další úspěchy:


· Stanley Cup (1996, 2001)


· Conn Smythe Trophy (1996)


· Hart Memorial Trophy (2001)


· Lester B. Pearson Award (2001)


· Lady Byng Memorial Trophy (2001)


· 1x CHL Player of the Year (1988)


· 1x NHL Foundation Player Award (2007)


· 1× Mistr světa (1994), 1x Vice-mistr světa (1991)


· 1× Olympijský vítěz (2002, Salt Lake City)


· A mnohé další


Z následujících statistik lze vydedukovat, že Sakic patří do tak zvaného klubu Zlaté trojkoruny, neboť je jak vítěz Stanley Cupu, tak i mistr světa i olympijský vítěz.
A jaký je Joe Sakic vlastně hráč? Sakic je normálně vysoký hráč, který se nijak moc nerozlišuje od ostatních hráčů, po fyzické stránce. Po té herní je určitě někdo výjimečný. Jako centr je velice dobrý na buly, stejně jako je schopen dlouho držet puk. Nečekejte od Sakica, že dá z každé pozice gól. Hledáte borce, který vyhraje vhazování, vezme si od obránce puk, zaveze ho do pásma, obehraje si dva tři obránce a pak vám nahraje do ideální pozice před brankou? Tak to jste u Sakica na správné adrese. Schopný, technicky i bruslařsky velice dobře vybavený hráč, který má někdy až geniální přihrávku. S hokejkou to Joe taky umí velice dobře, protože i když je tvořivý centr, umí se do rány pořádně opřít a zamířit přesně. Jeho herní projev i statistiky za něj hovoří samy.


10 nejhezčích akcí Joea Sakica:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama